Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Solution :
Mass of the particle = M
Speed of travel = v
Energy of one photon after the decay which moves in the positive x direction = 233 MeV
Energy of second photon after the decay which moves in the negative x direction = 21 MeV
Therefore, the total energy after the decay is = 233 + 21
= 254 MeV
So by the law of conservation of energy, we have :
Total energy before the decay = total energy after decay
So, the total relativistic energy of the particle before its decay = 254 MeV
Answer:
a) t = 1.8 x 10² s
b) t = 54 s
c) t = 49 s
Explanation:
a) The equation for the position of an object moving in a straight line at constan speed is:
x = x0 + v * t
where
x = position at time t
x0 = initial position
v = velocity
t = time
In this case, the origin of our reference system is at the begining of the sidewalk.
a) To calculate the time the passenger travels on the sidewalk without wlaking, we can use the equation for the position, using as speed the speed of the sidewalk:
x = x0 + v * t
95 m = 0m + 0. 53 m/s * t
t = 95 m/ 0.53 m/s
t = 1.8 x 10² s
b) Now, the speed of the passenger will be her walking speed plus the speed of th sidewalk (0.53 m/s + 1.24 m/s = 1.77 m/s)
t = 95 m/ 1.77 m/s = 54 s
c) In this case, the passenger is located 95 m from the begining of the sidewalk, then, x0 = 95 m and the final position will be x = 0. She walks in an opposite direction to the movement of the sidewalk, towards the origin of the system of reference ( the begining of the sidewalk). Then, her speed will be negative ( v = 0.53 m/s - 2*(1.24 m/s) = -1.95 m/s. Then:
0 m = 95 m -1.95 m/s * t
t = -95 m / -1.95 m/s = 49 s