Answer: 0.46, 0.056, the distribution is approximately normal
Step-by-step explanation: The shape is approximately normal since the expected number of successes equals 36.8 and the expected number of failures equals 43.2 are both larger than 10
Let's use 8 days as the maximum time we are going to be renting the car.
Putting that into the equation means, 500$ for Harry's Rentals and Smilin' Sam's at $600.
Therefore, Happy Harry's Rentals are better for the 7th and 8th days while Smiling Sam's are the better from day's 1 to 6.
Work:
500$ is a fixed value so it doesn't change (constant)
200 + 50x
x = days
8 days = 8x
200 + 50(8)
200 + 400 = 600
Answer:
Step-by-step explanation:
Let P be price after t year . From the formula of compounding
P = 9 
Taking log to the base e on both sides
ln P = ln 9 + t ln 1.015
= (2.197 + .0149t )
P =