Nick = n
Ray = r
n=3r-30
n+r=74
3r-30+r=74
4r-30=74
4r=104
r=26
n=26*3-30
n=78-30
n=48
Nick is 48 years old and Ray is 26 years old
Hope this helps.
Answer:
Domain: 
Range: 
Step-by-step explanation:
Given

Required
Determine the domain and the range
Solving for domain:
From the question, we understand that t represent years.
Because years can't be negative;
Then, we can conclude that the domain, t is:

Solving for Range:
We solved domain to be 
This implies that the minimum value of t is
and the maximum is infinity
Substitute 0 for t in 



Hence;
The range is 
Answer:
500 lb
Step-by-step explanation:
You have to make a proportion:

77 lb is part of the whole weight ( which we don't know) so 77 will go on top
The problem tells us that 15.4% of the total weight is pecans so 15.4 will go over 100 (since % are out of 100)

Then you cross multiply giving you: 7700 = 15.4x
then you divide 15.4 to both sides to isolate x which will give you 500
Answer:
11 adult tickets
Step-by-step explanation:
I guess you want the number of adult tickets sold.
That is 20% of 55
= 0.20*55
= 11 (answer)
Answer:


Step-by-step explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solutio to the problem
Let X the random variable that represent the amount of beer in each can of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
For this case we select 6 cans and we are interested in the probability that the total would be less or equal than 72 ounces. So we need to find a distribution for the total.
The definition of sample mean is given by:

If we solve for the total T we got:

For this case then the expected value and variance are given by:


And the deviation is just:

So then the distribution for the total would be also normal and given by:

And we want this probability:

And we can use the z score formula given by:

