Answer:
The solution x=1.25 represents the cost of snacks per day.
Step-by-step explanation:
You can sort them on the shapes that are the same or different
So by definition, area is equal to the length (x) times the width (y). The area of the square mat is = x × y, or xy
If the area of<span> the rectangular mat is twice that of the square mat, the area of the rectangular mat would have to be = 2 </span>× x × y<span>
This can be written as 2x </span>× y, making the length of the rectangular mat twice that of the square mat's length, and the width the same as the square mat's width.<span>
</span>
Juice bottles are J, replace j with 6 in the equation and solve for w:
3w + 4(6) = 39
3w + 24 =39
Subtract 24 from both sides:
3w = 15
Divide both sides by 3:
w = 15/3
w = 5
You can buy 5 water bottles.