Answer:
Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Explanation:
As we know

where
signifies the weight of the two chair in a hydraulic-lift system
And
signifies the area of the two respective chairs in a hydraulic-lift system
Given -
N
Square centimeter
Square centimeter
Substituting the given values in above equation, we get -

Force applied to smaller cross section is
= 82.63 N
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The temperature change is 
Explanation:
From the question we are told that
The velocity field with which the bird is flying is 
The temperature of the room is 
The time considered is t = 10 \ seconds
The distance that the bird flew is x = 1 m
Given that the bird is inside the room then the temperature of the room is equal to the temperature of the bird
Generally the change in the bird temperature with time is mathematically represented as
![\frac{dT}{dt} = -0.4 \frac{dy}{dt} -0.6\frac{dz}{dt} -0.2[2 * (5-x)] [-\frac{dx}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4%20%5Cfrac%7Bdy%7D%7Bdt%7D%20-0.6%5Cfrac%7Bdz%7D%7Bdt%7D%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%20%5B-%5Cfrac%7Bdx%7D%7Bdt%7D%20%5D)
Here the negative sign in
is because of the negative sign that is attached to x in the equation
So
![\frac{dT}{dt} = -0.4v_y -0.6v_z -0.2[2 * (5-x)][ -v_x]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7BdT%7D%7Bdt%7D%20%3D%20-0.4v_y%20%20-0.6v_z%20-0.2%5B2%20%2A%20%20%285-x%29%5D%5B%20-v_x%5D)
From the given equation of velocity field



So
substituting the given values of x and t
Answer:
g = 0.905 gE
W = 67.9 N
Explanation:
given data
mass of Venus mv = 81.5% = 0.815
radius Rv = 94.9% = 0.949
weighs W = 75.0 N
solution
we apply here acceleration due to gravity at earth surface that is
g =
= 9.80 m/s² ............1
so
g =
g = 0.905 gE
and
W = m gv
W = 0.905 m gE
W = 0.905 × 75
W = 67.9 N
Explanation:
It is given that,
Mass of the crate, m = 50 kg
Force acting on the crate, F = 10 N
Angle with horizontal, 
Let N is the normal force acting on the crate. Using the free body diagram of the crate. It is clear that,


N = 486.57 N
or
N = 487 N
If a is the acceleration of the crate. The horizontal component of force is balanced by the applied forces as :




or

So, the normal force the crate and the magnitude of the acceleration of the crate is 487 N and
respectively.