Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:

Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.