100 tickets were sold.
The total amount of the tickets sold is = 5 * 100 = $500.
First prize given = $100
Second prize worth = $20 * 5 = $100
Total worth of prize + $100 + $100 = $200.
Net amount of tickets sold = $500 - $200 = $300
Expected price of each ticket sold = $300/100 = 3.
Therefore, the real price of each ticket sold is $3.
I'll have to know what the measurements of the containers. If it is in liters, then you would just use the container with the capacity of 9 liters.
Hope this helped :)
-H
Answer: 2 units up.
Step-by-step explanation:
If you take a look at the graph, it shows that it is 2 units up from where it initially started, therefore it is moved 2 units up. It says the SOLID graph is the translation, therefore it would be moving 2 units up.
Answer:
Marco- 10 is the starting value of the population. 2 is the growth rate of "double each day" with d as an exponent.
Isabella- 1 is the starting population. 1+0.2=1.2 is the rate at which it grows each day.
Step-by-step explanation:
Marco's equation should be
since the bacteria double each day. 10 is the starting value of the population. 2 is the growth rate of "double each day" with d as an exponent. This will double each day because:
Day 1 is 
Day 2 is 
Day 3 is 
Day 4 is 
You'll notice the value doubles each day.
Isabella has a different equation because her population increases by a percentage. We use the simple interest formula to calculate the bacteria's daily increase or interest.
1(1+0.2)d
1 is the starting population.
1+0.2=1.2 is the rate at which it grows each day.