answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
1 year ago
12

Eli wants to plant 45 sunflower plants, 81 corn plants and 63 tomato plants in his garden. If he put the same number of plants i

n each row and each row has only one type of plant, what is the greatest number of plants I can put in one row? Do I use GCF or LCM to solve this question?
Mathematics
1 answer:
nevsk [136]1 year ago
4 0

Answer:

GCF

Step-by-step explanation:

Each row will have the same number of plants.  So we want to know what's the biggest number we can divide 45, 81, and 63 by.  That means we need to find the greatest common factor.  In this case, it's 9.  Each row can have at most 9 seeds.

You might be interested in
A 4-ounce cup of coffee costs $8.00. How much would a 3-ounce cup of cofee codt?
romanna [79]
To solve this, we must first find out the cost-per-ounce of a cup of coffee. Assuming that the rates are flat, then we can just divide the 8-dollar-cost by the 4-ounce cup that it buys.

8 / 4 = 2

The cost-per-ounce of a cup of coffee is $2.
Now, we just have to multiply the cost-per-ounce by the amount of coffee we want to find out the cost of.

2 * 3 = 6

With all else constant, a 3-ounce cup of coffee would cost $6.
Hope that helped! =)
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
A gallon of Moo Milk costs \$5.12$5.12dollar sign, 5, point, 12. What is the price, in dollars, of an 888 ounce glass of Moo Mil
Sladkaya [172]
The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.

Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12

1 gallon = 128 ounces, so we can write:

Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12

Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04

Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32

Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A duck's mass at birth was 0.05 kilogram. The duck gained approximately 0.042 kilogram each week. After how many weeks is the du
Alex_Xolod [135]
Given that the first mass of the duck is 0.05 kg and it gains weight at a rate of 0.042 kg/week, the equation that would represent this scenario is,
                               y = 0.05 + 0.042x
where y is weight and x is the number of weeks. To determine the number of weeks in which the duck's mass becomes 0.890,   
                            0.890 = 0.05 + 0.042x
The value of x from the equation is 20. 
4 0
2 years ago
The lengths of the sides of a rectangular window have the ratio 1.2 to 1. The area of the window is 1920 square inches. What are
PilotLPTM [1.2K]
The answer is 40 by 48 inches

40 * 48 = 1920
5 0
1 year ago
N 2004, the General Social Survey (which uses a method similar to simple random sampling) asked, "Do you consider yourself athle
zmey [24]

<u>Answer-</u>

The standard error of the confidence interval is 0.63%

<u>Solution-</u>

Given,

n = 2373 (sample size)

x = 255 (number of people who bought)

The mean of the sample M will be,

M=\frac{x}{n} =\frac{255}{2373} =0.1075

Then the standard error SE will be,

SE=\sqrt{\frac{M\times (1-M)}{n}}

SE=\sqrt{\frac{0.1075\times (1-0.1075)}{2373}}=\sqrt{\frac{0.0959}{2373}}=0.0063=0.63\%

Therefore, the standard error of the confidence interval is 0.63%




6 0
2 years ago
Other questions:
  • Perry surveyed 60 students at her school and found that 0.45 of the students she surveyed said their favorite class is math. Ano
    15·1 answer
  • In a random sample of 130 students, only 7 had been placed in the wrong math class. What is the best point estimate for the prop
    10·1 answer
  • Jennifer wants to net $35,000 on her house. Her closing costs will be 7,500 plus a 7% commission. She owes $185,000 on her loan.
    5·2 answers
  • A lumber yard has a scrap sheet of plywood that is 23 3/4 inches by 41 1/5 inches long what is the area of the plywood?
    13·1 answer
  • Use the graph to write an explicit function to represent the data and determine how much money Amy earned in week 5.
    10·2 answers
  • Mark took a loan out for $25,690 to purchase a truck. At an interest rate of 5.2% compounded annually, how much total will he ha
    15·2 answers
  • Given ΔADC and ΔAEB, What is AE?
    8·1 answer
  • Mrs.thapa bought 150 kg of oranges.18 kg of oranges were rotten and not fit for selling.If she sold the remaining quantity of or
    6·2 answers
  • Ashad is rewriting the expression 28 a + 36 a b as a product. Which statements about the expression are accurate and relevant to
    7·1 answer
  • there were 360 coupons sold during a school carnival. the coupon prices were $8,$10 and $12and the total income from the coupon
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!