Answer:
Expected value of Total Sales projection is $23,115.
Explanation:
First of all we calculate expected sales projection by multiplying the probability with units, then multiply it to each unit price we will get the expected sales value of each outcome. Adding expected sales value of all outcomes, we will get the total expected sales value.
Outcome Probability Units Sales Volume Price Total Sales
P U V=P x U S TS=V x S
A 0.40 350 140 $21 $2,940
B 0.10 600 60 $30 $1,800
<u> C </u> 0.50 1,050 <u>525</u> $35 <u>$18,375</u>
Total <u>727</u> <u>$23,115</u>
Expected Total Sale projection is 727 units and value is $23,115
Answer:
(d) All of the above responses are correct
Explanation:
The Capital asset pricing model (CAPM) helps in calculation of expected rate of return by an investor which is dependent upon risk premium and beta.
Beta refers to sensitivity of return from stock with respect to the market return.
Risk premium refers to the additional rate of return which an investor must be provided so as to compensate him for additional risk he assumes.
ER = Rf + β (Rm- Rf)
ER= Expected Rate Of Return
Rf= Risk Free Rate of Return
Rm= Return from market
β = sensitivity index of security return to market return
Security Market Line (SML) is a graphic representation of CAPM.
Thus, (d) is the correct option
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
Quality Timber Pty Ltd
In this scenario, the performance norms are _below-average____ and cohesiveness is _ high____, so productivity is _low___.
Explanation:
It has been established that group norms influence individual behavior and group performance. Performance Norms refer to how a person should work in a given group and what his or her output should be.
Cohesion, according to wikipedia.com, "can be more specifically defined as the tendency for a group to be in unity while working towards a goal or to satisfy the emotional needs of its members." Employees of the packaging department tend to be enjoying so much group cohesiveness. But, they need to break some habits to focus on achieving corporate goals by increasing their productivity.
According to Paul Krugman of the Organization for Economic Co-operation and Development, "Productivity is commonly defined as a ratio between the output volume and the volume of inputs. In other words, it measures how efficiently production inputs, such as labour and capital, are being used in an economy to produce a given level of output." A rough assessment of the packaging department employees' performance shows low productivity, as they are "consistently behind schedule and take long lunch breaks, and frequently chat with co-workers," instead of concentrating on their jobs.
Answer:
A. Set above equilibrium price
Explanation:
A price ceiling is a mandatory maximum price that a seller is allowed to charge. Generally, a government may impose this in order to protect consumers, especially with regards to the purchase of essential goods.
If the price ceiling was set below the equilibrium price (option c) or if the equilibrium price is above the price ceiling (option b), it will immediately cause a shortage (option d) since the quantity demanded would be higher than the quantity supplied when the price falls. This is because people will be willing to purchase more since it is cheaper but suppliers will be willing to produce less due to lower profits. Hence, options b, c and d are eliminated.
Option A is correct because... (please refer attached diagram):
When the price ceiling is above the equilibrium price, suppliers are willing to supply more since they can make higher profits but consumers will reduce purchasing since it is expensive. However, it does not cause any immediate effect because it takes time for suppliers to be able to produce more and cannot be done immediately unless anticipated in advance. In the long run however, quantity demanded will fall from equilibrium quantity to D1 and quantity supplied will rise from equilibrium quantity to S1. Hence, causing a surplus between D1 - S1 in the long run.