£18240
since the amount she earned falls within the range of the tax rate 40%, multiply her earnings by 0.4.
£45600*0.4= 18240
22% liked neither.
Step-by-step explanation:
Given,
64% liked pop music.
52% liked rap music.
38% liked both type of music.
To find out the percentage of those liked neither.
Now,
Let, total number of student = 100
Number of students liked pop = 64
Number of students liked rap = 52
Number of students liked both = 38
So,
Number of students who liked only pop = 64-38 = 26
Number of students who liked only rap = 52-38 = 14
Hence,
Number of students who liked neither = 100 - (26+14+38) = 22
22% liked neither.
Answer:
The one with arrows are the answers
->Line segment E B is bisected by Line segment D F .
->A is the midpoint of Line segment F C .
Line segment F C bisects Line segment D B.
->Line segment E B is a segment bisector.
->FA = One-halfFC.
Line segment D A is congruent to Line segment A B .
Step-by-step explanation:
I did it on edge and got it right
This question is incomplete
Complete Question
A scientist poured 1.6 x 10³ milliliters of water into a container that already had 2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water. How many milliliters of liquid were in the container?
A.1.7 x 10⁴ milliliters
B.3.58 x 10⁴ milliliters
C.3.74 x 10⁴ milliliters
D.3.9 x 10⁴ milliliters
Answer:
C. 3.74 x 10⁴ milliliters
Step-by-step explanation:
The milliliters of liquid that WERE in the container = The milliliters of liquid that were in the container before adding 1.6 x 10³ milliliters of water
This equals to:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water.
Hence:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water + 9.4 x 10³ milliliters of sugar water
= (2.8 × 10⁴) + (9.4 × 10³)
= 37400
= 3.74 x 10⁴ milliliters
Therefore, option C is correct