If a random sample of 20 persons weighed 3,460, the sample mean x-bar would be 3460/20 = 173 pounds.
The z-score for 173 pounds is given by:

Referring to a standard normal distribution table, and using z = 0.66, we find:

Therefore

The answer is: 0.2546
Answer:
0.717 or 71.7%
Step-by-step explanation:
P(M) = 0.852
P(D) = 0.759
P(M or D) = 0.894
The probability that a randomly selected American has both medical and dental insurance is given by the probability of having medical insurance, added to the probability of having dental insurance, minus the probability of having either insurance:

The probability is 0.717 or 71.7%.
Answer:
Third option: 5.48
Step-by-step explanation:
Given the quadratic model that represents the approximate height in meters of the ball
. the time in seconds x, when the ball is 50 meters from the ground can be calculated by substituting
and solving for x.
Then:

Subtract 200 from both sides:

Divide both sides by -5:

Apply square root to both sides:

The ball is 50 meters from the ground after about 5.48 seconds.