Answer How many liters of a 20% acid solution should be mixed with 30 liters of 50% acid solution in order to obtain a 40% solution. ... x=15 liters 15*(.20 pure acid)=3 liters 30*(.50 pure acid)=15 liters That is 18 liters pure acid That is 45 liters solution *0.45 pure acid=18 liters.
As more pure acid is added, the concentration of acid approaches 0.
<h3>Option D</h3><h3>The expression can be used to find the price of a $400 telescope after a 32% markup is: 400 + 400 (0.32 )</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Price of telescope = $ 400
Mark up = 32 %
To find: Cost after mark up
The formula used is:
<h3>Cost after mark up = Price of telescope + 32 % of Price of telescope</h3>
Therefore,
Cost after mark up = 400 + 32 % of 400

Thus cost after mark up is $ 528 and expression is 400 + 400 (0.32 )
------- (EF)
------ (FG)
------ + ------- =
6 + 7 =
13
The answer is the very first one!
(x,y) --> (-x,y)
It demonstrates a perfect reflection across the y-axis.
Good Luck!