There are huge losses in the transmission, production and usage of electricity and the reduction of these losses in order to save electricity is called as conservation of energy.
As per the statistics, there is loss of nearly 4% while the transmission of electricity. Like wise during production also, lot of electricity get wasted due to the inefficient material used. None of the production material nor the equipment used have 100% efficiency and thus there is always a possibility of energy wastage.
When it is said that the energy is wasted , it simply means that the energy production which should have been 100% as per calculation is not completely derived from the source due to the inefficient conversion process. For example, a turbine while rotating must convert 100 % of the water energy or water falling on it into electrical energy but the turbine is not able to do so as some of the water is lost or its energy is lost before conversion while going through the mechanical process.
Use Scoratic it works with any time of subject
Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
The resultant static friction force is equal to 20 N to the left.
Why?
I'm assuming that you forgot to write the question of the exercise, so, I will try to complete it:
"A 50-n crate sits on a horizontal floor where the coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.50 . A 20-n force is applied to the crate acting to the right. What is the resulting static friction force acting on the crate?"
So, if we are going to calculate the resulting static friction force, it means that there is no movement, we must remember that the friction coefficient will give us the maximum force before the crate starts to move.
We can calculate the static friction force by using the following formula:

Since the crate is not moving (static), the static friction force acting on the crate will be equal to the applied force.
Calculating we have:


Hence, the static friction force is equal to 20 N to the left (since the applied force is acting to the right)
So,
Since the static friction force is equal to the applied force, the crate does not start to move.
Have a nice day!
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L