I think it’s b hope it helps
First, begin by converting the tip of 12% to a decimal.
.12
Now, multiply that by the total bill.
.12*143=17.16
We now know the numerical value of the tip.
Add the tip to the total bill and get your answer.
143+17.16=160.16
Answer:
Step-by-step explanation:
The cost of an adult ticket to the show is $5.5
The cost of a student ticket to the show is $4.25
A family is purchasing 2 adult tickets and 3 student tickets. This means that the total cost of 2 adult tickets would be
2 × 5.5 = $11
It also means that the total cost of 3 student tickets would be
3 × 4.25 = $12.75
The total cost of 2 adult tickets and 3 student tickets would be
11 + 12.75 = $23.75
If the family pays $25, the exact amount of change they should receive is
25 - 23.75 = $1.25
If I think I’m understanding it, the new members out of the 200 original would be adding 28% to the mix
Answer:
77
Step-by-step explanation:
$2790 is shares equally between 3 committees. each committee would get - $2790 / 3 = $930
If a shirt costs $12 and the Sports Committee gets $930, the committee would get $930 / $12 = 77.5
The committee cannot get half a shirt, so the greatest number of shirt that can be purchased is 77