Answer:
The answer to your question is 3 moles of CO
Explanation:
Data
mass of CO = ?
moles of O₂ = 1.50
Balanced chemical reaction
2C + O₂ ⇒ 2CO
Process
To solve this problem use proportion and cross multiplication. Use the coefficients of the balanced equation.
1 mol of oxygen ------------------ 2 moles of CO
1.5 moles of oxygen ----------- x
x = (1.5 x 2) /1
-Simplification
x = 3 / 1
-Result
x = 3 moles of CO
Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
Answer: 
Explanation:
General representation of an element is given as: 
where,
Z represents Atomic number
A represents Mass number
X represents the symbol of an element
Beta decay : In this process, a neutron gets converted into a proton and an electron releasing a beta-particle. The beta particle released carries a charge of -1 units.

The given reaction would be represented as:

Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.