Based on the information given the amount of the transfer taxes is $476.
Using this formula
Total transfer tax=[(Purchased price+ First transfer tax)×(Additional tax)]+Transfer tax
Let plug in the formula
Total transfer tax=[($475,000-$1,000)×($0.10/$100)]+$2
Total transfer tax = ([$474,000 x .001] + $2)
Total transfer tax=$474+$2
Total transfer tax=$476
Inconclusion the amount of the transfer taxes is $476.
Learn more here:brainly.com/question/17122829
Answer:
$2,340
Explanation:
The computation of cash received from this loan is shown below:-
cash received from this loan = Approved amount - (Approved amount × Two year × Percentage of loan
)
= Approved amount - ($3,000 × 2 × 11%
)
= $3,000 - ($3,000 × 2 × 0.11
)
= $3,000 - $660
= $2,340
Therefore, for computing the cash will Patricia receive from this loan we simply applied the above formula.
Answer:
The given statement is True. Online Aggregators are more comprehensive than the home listing service that real estate agents use.
Explanation:
Online aggregators are the programs or sites in the digital space which collects related items of content and link them and show them through their sites or programs.
Online aggregators puts the most relevant information that people are looking for. They link different aspects with each other to help people take decisions, like in this question, regarding the real estate.
Real Estate agents don't tell certain information to the client due to some laws or some insecurities of loosing the clients, but online aggregators make each and everything clear and even finds links between the choices of homes and display them on their sites. For example, an online aggregator may list the houses that are near to schools, hospitals, community service centers and also put the ranking of those schools and other services in that area, they tell the crime rate in that area, security, etc. But all such things are usually kept hidden by the real estate agents due to some overly restricted codes in their agreement of the licence from the government.
Answer:
the fastest we could drop your price before your monthly revenue starts to drop is $2,000
Explanation:
Data provided in the question:
Cars sold per month, Q = 70 cars
Price of each car, P = $35,000
Rate of increase in demand,
= 4 cars per month
Now,
Revenue, R = Price(P) × Quantity (Q)
Thus,
When monthly revenue starts to drop i.e
< 0
⇒
=
< 0
or
⇒
< 0
or
⇒
< 0
or
⇒
< - 140,000
or
< - 2,000
Hence,
the fastest we could drop your price before your monthly revenue starts to drop is $2,000
Answer:
The amount of $71,760 , is offered by the company for the stadium naming rights.
Explanation:
As the total cost for the sponsorship is $78,000 but the cost has 8% revenue for the naming sponsorship. Therefore,
= Amount × % of revenue
= $78,000 × 8%
= $6,240
In order to compute the amount which is offered to pay for the stadium rights, the revenue amount to be deducted from the administrative cost:
= Cost - Revenue
= $78,000 - $6,240
= $71,760