Answer:
Appropriation ($) balance = – $8,661,000
Encumbrance balance = $52,000
Expenditure balance = $818,000
Unexpended Appropriation Balance = – $7,791,000
Explanation:
Note: See the attached excel file for the appropriations, expenditures, and encumbrances ledger for the police department for the month of July.
Also note: In the excel file, the last balance in column for the Unexpended Appropriation Balance is the balance obtained in the Transaction e row since the balance in the row is cumulative.
Answer:
The answer is "1.1"
Explanation:
In the case of a single Interest, the principal value is determined as follows:

In case of discount:

Let income amount = 100, time = 1.5 years, and rate =20 %.
Formula:
A = P(1+rt)
A =P+I
by putting vale in the above formula we get the value that is = 76.92, thus method A will give 76.92 value.
If we calculate discount then the formula is:
P = M(1-rt)
M = 100 rate and time is same as above.

Thus Method B will give the value that is 70
calculating ratio value:

Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Earnings Management is the purposeful control of an organization's income through the abuse of bookkeeping strategies to pick up an advantage for the organization to the detriment of the individuals who depend on the monetary data. It is tangibly deceptive and distorts the money related soundness of the organization.
Earnings Management isn't worthy under any situation where the goal is to bamboozle clients of the money related proclamations. Under the Securities Exchange Act of 1934, anybody, regardless of whether straightforwardly or by implication, who distorts data regardless of the possibility that insignificant, is liable to an assortment of solutions for amending the circumstance per government securities laws. In the hazy area of GAAP, organizations can utilize the decision of devaluation strategies or stock valuation techniques and any adjustments in those strategies as long as they are unveiled. Any strategy changes in bookkeeping techniques are adequate as long as the monetary explanations are rehashed to demonstrate the impact of the change. The motivation behind a review is to give a sentiment to clients of money related articulations that the monetary proclamations are exhibited decently.
Answer:
$117,417
Explanation:
Calculation to Determine the amount to be capitalized in the asset account
Costs that are to be capitalized:
List price $118,660
Less: Discount ($5,043)
($118,660*4.25%)
Freight cost $2,640
Specialist fee $1,160
Total costs $117,417
Therefore the amount to be capitalized in the asset account will be $117,417