Answer:
Kadeem will take 0.166 h more to complete the course.
Step-by-step explanation:
The speed is the rate at which the distance changes, when the speed goes up the distance changes more quickly, therefore if the distance is the same and the speed is higher the one who will take longer is the one that has less speed. In this case the one who will take longer to drive the 25 miles is Kadeem, since he's driving at 50 mph. In order to calculate how much longer we need to calculate the time at which each of them complete the course, this is shown below:
time = distance/speed
For Kadeem:
time = 25/50 = 0.5 h
For Quinn:
time = 25/75 = 0.334 h
The difference between the is 0.5 - 0.334 = 0.166 h.
11 units is the correct answer to this question.
Answer:
291.9518 T are required for completion
Step-by-step explanation:
The remaining 0.62 part is ...
0.62 × 470.89 T = 291.9518 T
Answer:

Step-by-step explanation:
The general formula for exponential decay given a half-life
is
where N(t) is the amount at time t,
is the initial amount (at time t=0), and
is the half life of the substance.
The half life of carbon-14, is approximately 5,730 years.
= 5730 years
= 6 milligrams
Therefore:
Amount of carbon-14 remaining in the bone fragment after t years is:
