For this case, the first thing we are going to do is rewrite the function.
We have then:
h (x) = 505.5 + 8 * exp (-0.9 * x)
We evaluate the value of x = 5 in the function.
We have then:
h (5) = 505.5 + 8 * exp (-0.9 * 5)
h (5) = 505.588872
round to the nearest tenth:
h (5) = 505.6
Answer:
the value of h (5) is:
h (5) = 505.6
Answer:

Step-by-step explanation:
From the given information;
the probability of getting returned p = 0.1
If eight rings are sold today, what is the probability that fewer than three will be returned;
According to binomial distribution
Binomial distribution is the probability of success or failure of an outcome of an experiment under observation which is usually repeated several trials. Binomial experiments are random experiment with fixed number of repeated experiment. If we cannot predict before head, the outcome of an experiment , the experiment is called a random experiment.
So , using binomial distribution to determine the probability that fewer than three will be returned;
i.e


Answer:
Why don't you know this its so easy
Step-by-step explanation:
Answer:
It’s a trick question all you need is the two dates that’s it
Step-by-step explanation: