The answer to this question is the podcast. A podcast is a list of digital audio files that a person can download by the means of subscription. The podcast can be accessed through the internet and can be streamed and downloaded in the user's device. The series of podcast can be downloaded automatically when the list is updated.
Answer:
Part a : If JumpStart paid cash
Office Supplies $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Part b : If JumpStart placed it on account
Office Supplies $870 (debit)
Account Payable $870 (credit)
Part c : If JumpStart pays the amount due
Account Payable $870 (debit)
Cash $870 (credit)
Explanation:
Part a : If JumpStart paid cash
Recognise an expense for Office Supplies and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash
Part b : If JumpStart placed it on account
Recognize an expense for Office Supplies and also recognise a Liability - Accounts Payable to reflect a present obligation created by JumpStart to its Supplier
Part c : If JumpStart pays the amount due
Derecognise the Liability - Accounts receivable since the liability has been settled and reduce the assets of cash to reflect outflow of economic benefits in form of cash due to settlement of Account
Answer:
The correct answer is letter "D": Plastic surgery.
Explanation:
Services are activities offered to satisfy third parties' needs in exchange for compensation. High-contact services are those that meet uncertain demands and require a certain set of skills. Typically, high-contact services are expensive. <em>Hospital and nursing assistance</em>, <em>legal </em>or <em>financial advice</em> fall into this category.
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42