First write the inequality: 15

4.75x +3.50
Then to solve, first subtract 3.50 from both sides to get:
11.50

4.75x
Then divide by 4.75 to get 2.42, and since you can't buy .42 of a bag of fruit, you round down. So your final answer would be 2 bags of fruit.
rule says that 28 % of your total income should be spent on Housing finances and 36 % of your gross total income should be spend for Debts.
Annual Salary = $ 60,750
Maximum mortgage payment=28% of $ 60,750

Maximum ,mortgage payment allowed for someone with an annual salary of $60,750= $ 1,701.00→→→Option (C)
8,8,8 would be the answer
Syliva
T=72÷8=9 years
Manul
T=72÷7.25=9.9=10 years
Option A