The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
Answer:
195 cans will be left after 10 days
Sample Answer: I am given a number of cans, which is y, and I need to find the number of days, which is x. To do this, I would substitute 2600 for y, to get 2600 = 235x + 15. Solving for x, I would get x = 11. Thus, it would take 11 days to collect 2600 cans.
Step-by-step explanation:
i did the edge thing
Answer:
477
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of trials (n) = 500
Mean (m) = 0
Standard deviation (s) = 1
how many readings fall within +/- 2.000 deg F of the mean value
Mean of 0 and standard deviation of 1
P(-2 ≤ x ≤ 2)
Using the Z probability calculator :
P(x ≤ 2) = 0.97725 ;
P(x ≤ - 2) = 0.02275
Hence :
P(x ≤ 2) - P(x ≤ - 2) = 0.97725 - 0.02275 = 0.9545
Hence, number of readings in 500 trials:
0.9545 * 500 = 477.25
= 477 values
Answer:
8 1/4
Step-by-step explanation:
20 2/4
-
12 3/4
__________
8 1/4