Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
A) an acid because it turns the paper blue
Answer : Both solutions contain
molecules.
Explanation : The number of molecules of 0.5 M of sucrose is equal to the number of molecules in 0.5 M of glucose. Both solutions contain
molecules.
Avogadro's Number is
=
which represents particles per mole and particles may be typically molecules, atoms, ions, electrons, etc.
Here, only molarity values are given; where molarity is a measurement of concentration in terms of moles of the solute per liter of solvent.
Since each substance has the same concentration, 0.5 M, each will have the same number of molecules present per liter of solution.
Addition of molar mass for individual substance is not needed. As if both are considered in 1 Liter they would have same moles which is 0.5.
We can calculate the number of molecules for each;
Number of molecules =
;
∴ Number of molecules =
which will be = 
Thus, these solutions compare to each other in that they have not only the same concentration, but they will have the same number of solvated sugar molecules. But the mass of glucose dissolved will be less than the mass of sucrose.
Answer:
The kinetic increases by 48.84 %
Explanation:
The expression for the kinetic energy is:-

Where, m is the mass of the object
v is the velocity of the object
Let the new velocity is:- v'
v is increased by 22 %. Thus, v' = 1.22 v
So, the new kinetic energy is:-

<u>Thus, the kinetic increases by 48.84 %</u>