Answer:

Explanation:
The general equation for position of Simple harmonic motion is given as:
........(1)
where,
x = Position of the wave
A = Amplitude of the wave
ω = Angular velocity
t = time
In this case, the amplitude is just half the range,
thus,
(Given range = 3cm)
A = 1.5 cm
Now, The angular velocity is given as:

Where, T = time period of the wave =0.27s (given)

or

so, at time t = 55 s, the equation (1) becomes as:

on solving the above equation we get,

here the negative sign depicts the position in the opposite direction of +x
For Newton's second law, the resultant of the forces acting on the book is equal to the product between the mass of the book and its acceleration:

(1)
There are only two forces acting on the book:
- its weight, directed downward: mg
- the force exerted by the hand on the book, of 20 N, directed upward
so, equation (1) becomes

from which we can calculate the book's acceleration, a:
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:



Answer:
the length of the now stationary spacecraft = 89.65m
Explanation:
In contraction equation, Length contraction L is the shortening of the measured length of an object moving relative to the observer’s frame.
Thus, it has a formula;
L = L_o(√(1 - (v²/c²))
Where in this question;
L = 71m and v = 0.610 c
Thus;
71 = L_o (√(1 - ((0.61c)²/c²))
c² will cancel out to give;
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = L_o (√(1 - 0.61²)
71 = 0.792L_o
L_o = 71/0.792
L_o = 89.65m
Answer: 80m
Explanation:
Distance of balloon to the ground is 3150m
Let the distance of Menin's pocket to the ground be x
Let the distance between Menin's pocket to the balloon be y
Hence, x=3150-y------1
Using the equation of motion,
V^2= U^s + 2gs--------2
U= initial speed is 0m/s
g is replaced with a since the acceleration is under gravity (g) and not straight line (a), hence g is taken as 10m/s
40m/s is contant since U (the coin is at rest is 0) hence V =40m/s
Slotting our values into equation 2
40^2= 0^2 + 2 * 10* (3150-y)
1600 = 0 + 63000 - 20y
1600 - 63000 = - 20y
-61400 = - 20y minus cancel out minus on both sides of the equation
61400 = 20y
Hence y = 61400/20
3070m
Hence, recall equation 1
x = 3150 - 3070
80m
I hope this solve the problem.