I believe the answer is the ship is traveling at 21.25 MPH, started 10.5 miles from lighthouse and after 11 hours will be 244.25 miles from the lighthouse.
The statement "<span>The rate of change of y with respect to x is inversely proportional to y^4" can be written mathematically as dy/dx = k/y^4
To solve the differential equation, we use variable saparable method.
y^4 dy = kdx
Integrating both sides gives,
y^5 / 5 = kx + A
y^5 = 5kx + 5A = Bx + C; where B = 5k and C = 5A
![y= \sqrt[5]{Bx+C}](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%20%5Csqrt%5B5%5D%7BBx%2BC%7D%20)
</span>
This question is incomplete
Complete Question
A scientist poured 1.6 x 10³ milliliters of water into a container that already had 2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water. How many milliliters of liquid were in the container?
A.1.7 x 10⁴ milliliters
B.3.58 x 10⁴ milliliters
C.3.74 x 10⁴ milliliters
D.3.9 x 10⁴ milliliters
Answer:
C. 3.74 x 10⁴ milliliters
Step-by-step explanation:
The milliliters of liquid that WERE in the container = The milliliters of liquid that were in the container before adding 1.6 x 10³ milliliters of water
This equals to:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water.
Hence:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water + 9.4 x 10³ milliliters of sugar water
= (2.8 × 10⁴) + (9.4 × 10³)
= 37400
= 3.74 x 10⁴ milliliters
Therefore, option C is correct
Eat!! Sleep!! and do what ever they want!!
or they just build a house
Let C(x) be the function which calculates the total cost of making x skirts.
There is going to be a fixed constant, 250, to which we will add 15$ per x skirts.
So C(x)=250+15x
Answer: 250+15x