Average acceleration: ( v - v o ) / Δ t
v = 0 m/s, v o = 20 m/s, Δ t = 3.5 s
a (average) = ( 0 m/s - 20 m/s )/3.5 s = - 20 m/s / 3.5 s =
= - 5.7142857 m/s² ≈ - 5.71 m/s²
Answer:

Step-by-step explanation:
Simplify the expression.
Answer:
a) f(-1/2) = -2 is NOT TRUE.
b) f(0) =3/2 is TRUE.
c) f(1) = -1 is NOT TRUE.
d) f(2) = 1 is NOT TRUE.
e) f(4) = 7/2 is TRUE.
Step-by-step explanation:
Here, the given function is 
Now, checking for each values for the given function:
a) Putting x = (-1/2):

and (5/4) ≠ -2
Hence, f(-1/2) = -2 is NOT TRUE.
b)Putting x = 0 :

Hence, f(0) =3/2 is TRUE.
c) Putting x = 1:

Hence, f(1) = -1 is NOT TRUE.
d)Putting x = 2:

and (5/2) ≠ 1
Hence, f(2) = 1 is NOT TRUE.
e)Putting x = 4:

Hence, f(4) = 7/2 is TRUE.
Answer:
c.) neither
Step-by-step explanation:
-2y = -3/5 does not have an x value for a slope to contrast with y = 4x + 5/3
Answer:
<h2> 105 tickets</h2>
Step-by-step explanation:
To solve this problem we need to model an equation to represent the situation first.
the goal is to archive $7500 in the even, bearing in mind that there is a cost of $375 fee for rent, we need to put this amount into consideration
let the number of tickets be x
so
75x-375>=7500--------1
Equation 1 above is a good model for the equation
we can now solve for x to determine the number of tickets to be sold to archive the aim
75x-375>=7500--------1
75x>=7500+375
75x>=7875
divide both sides by 75 we have
x>=7875/75
x>=105 tickets
so they must sell a total of 105 tickets and above to meet the target of $7500 with the rent inclusive