√3*<span>9/10 </span>/4.5=0.734 i hope this helps you
Answer:
Correct choice is C. 2 mL.
Step-by-step explanation:
Given that Ampicillin 250 mg IM every 12 hours is ordered. After reconstitution, there's 125 mg/mL. Now we need to find about how many mL would you give.
Let number of ml needed = x.
Since ratio of mg per mL will be fixed so we get equation:





Hence correct choice is C. 2 mL.
Answer:
4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Length of ribbon to be bought by Brenna = 4.25 feet
Cost of 1 foot of ribbon = $1.95
Total or actual cost of the ribbon =

Cost of ribbon to be purchased by Brenna =


Thus, to find the actual cost Brenna should use the product of total length of ribbon to be bought and the unit cost of the ribbon.
Hence, 4.25 feet of ribbon cost around $ 8.29
Price before tax = $18
Tax = 7% x $18 = 0.07 x 18 = $1.26
Price after tax = $18 + $1.26 = $19.26
Answer: $19.26