Answer:
=$854,000
Explanation:
The cost of goods sold is the expense incurred by a manufacturing firm when making goods to be sold to customers. It is calculated using the formula.
Cost of goods sold = Beginning Stock plus purchases/ cost of goods manufactured minus ending stock
Marigold Corp:
Beginning stock: $162,000
Ending stock: $174,000
cost of goods manufactured, $866000;
cost of goods sold =
$162,000 + 866,000 -$174,000
=$854,000
Answer:
$88,000
Explanation:
Jill's original house value = $175,000 house cost + $7,000 closing costs + $75,000 improvements = $257,000
Jill's revenue from house sale = $375,000 selling price - $30,000 sale cost
= $345,000
Jill's capital gain = $345,000 sales revenue - $257,000 house original value
= $88,000
Answer:
a scale of preference has to be drawn.
Explanation:
This is an economic concept where a choice is made between two or more items based on the order of importance.
Christin the CEO of a national IT manufacture is experiencing the (B) bounded rationality
Explanation:
By analyzing the options given in the question we can say that
- An ethical dilemma is said to have occurred when there is a conflict of interest between the two organization leaving one with making choices between serving in the interest one the company or feathering one's nest.
- Group think implies giving preference to the decision of a group over individual's thinking
- The concept of Bounded rationality was introduced by Herbert Simon wit refers to the fact that making a rational decision is sometimes limited to the information at one's disposal as well as one's mental prowess.
So the answer to the above question is (B) bounded rationality-Christin is experiencing the dilemma of bounded rationality
Answer:
B) the wages received for the fifth day of work.
Explanation:
Marginal benefit is the increment in benefit generated by an increase by one unit of output. In this situation, the marginal benefit is given by difference in wage of working five days a week from the wage of working four days a week. Therefore, the marginal benefit is the wage received for the fifth day of work.
The answer is alternative B)