10936.1 yards = 10 kilometers 1 kilometer = 1093.1 yards
Given:
1.75 cups per batch
That is

Therefore, 5.25 cups will make

Answer: 3 batches
Answer:
Step-by-step explanation:
We want to determine a 95% confidence interval for the mean salary of all graduates from the English department.
Number of sample, n = 400
Mean, u = $25,000
Standard deviation, s = $2,500
For a confidence level of 95%, the corresponding z value is 1.96. This is determined from the normal distribution table.
We will apply the formula
Confidence interval
= mean ± z × standard deviation/√n
It becomes
25000 ± 1.96 × 2500/√400
= 25000 ± 1.96 × 125
= 25000 ± 245
The lower end of the confidence interval is 25000 - 245 =24755
The upper end of the confidence interval is 25000 + 245 = 25245
Therefore, with 95% confidence interval, the mean salary of all graduates from the English department is between $24755 and $25245
Let the distance of the first part of the race be x, and that of the second part, 15 - x, then
x/8 + (15 - x)/20 = 1.125
5x + 2(15 - x) = 40 x 1.125
5x + 30 - 2x = 45
3x = 45 - 30 = 15
x = 15/3 = 5
Therefore, the distance of the first part of the race is 5 miles and the time is 5/8 = 0.625 hours or 37.5 minutes
The distance of the second part of the race is 15 - 5 = 10 miles and the time is 1.125 - 0.625 = 0.5 hours or 30 minutes.
Answer:3hk - 12.4h
Step-by-step explanation:
h(3k-12.4)
h x 3k - h x 12.4
3hk - 12.4h