(4,12) (20,36)
slope = (36 - 12)/(20-4) = 24 / 16 = 3/2 = 1.5
y intercept (0,6) b = 6
equation
y = 1.5x + 6
answer
b. y = 1.5x + 6
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
He would be driving approximately 110 km an hour