Answer:
speed = 796142.197 km/hr
Step-by-step explanation:
solution
we consider here orbit around galactic center is circular so
circumference formula will be here
circumference C = 2πr ........1
here we know r = 27000
so
circumference C = 2 π × 27000
C = 169560 light year
so
we travel 169560 light year in 230000000 years
so distance will be
distance = 
distance = 0.00073721 light year/year
and we know 1 year = 8760 hours
so 1 light year = 9.46027 ×
km
so
sped of moving is
speed = 0.00073721 × 9.46027 ×
km/hr
speed = 796142.197 km/hr
Answer:
20 by 20
Step-by-step explanation:
the new dimensions have to be 12 because 12×12 =144 so you would add 8 to 12 and get 20 for each side
Answer:
70 degrees
Step-by-step explanation:

This implies that:
Recall:
From the diagram
Angle CAB,
=70 (to the nearest degree)