Answer:
15.6%
Step-by-step explanation:
Since each day there is a 6% chance that Lisa smiles at him then that means that each day there is a 94% chance that Lisa does not smile at him. To find the probability of Milhouse going longer than a month (30 days) without a smile from Lisa we need to multiply this percentage in decimal form for every day of the month. This can be solved easily by putting 94% to the 30th power which would be the same, but first, we need to turn it into a decimal...
94% / 100 = 0.94
= 0.156
Now we can turn this decimal into a percentage by multiplying by 100
0.156 * 100 = 15.6%
Finally, we can see that the probability that Milhouse goes longer than a month without a smile from Lisa is 15.6%
The answer is b the rounded to 2 decimal places
Answer: 8
Step-by-step explanation: Speed is distance/time
18/3 = 6 miles per hour running
18/2 = 9 miles per hour biking
3 hour bike = 27 miles
1.50 hour run (0.50 because 30 minutes is half of an hour) = 9 miles
27 + 9/3 + 1.50 = 36/4.5 or 8
Answer:
45000
Step-by-step explanation:
Answer:
71.63 kilowatts hours
Step-by-step explanation:
We are told in the question:
John's electricity bill costs $20.90 per month plus $1.23 per kilowatt hour.
We are to find, How many kilowatt hours can he use and keep his monthly cost no more than $109.
Step 1
$109 - $20.90
= $88.1
$88.1 is the amount left to spend on killowatts of electricity per hour after removing the normal monthly electricity bill in a month
Step 2
$1.23 = 1kilowatts per hour
$88.1 = y kilowatts per hour
Cross Multiply
= $1.23 × y kilowatts per hour = $88.1 × 1 kilowatts per hour
y kilowatts per hour = $88.1 × 1 kilowatts per hour/ $1.23
= 71.62601626kilowatts hour.
Approximately = 71.63 kilowatts hour
Therefore, John can use 71.63 kilowatts per hour and keep his monthly cost no more than $109