The answer:
<span>the overall balanced equation for the precipitation reaction occurring between silver nitrate and calcium bromide:
</span>CaBr2 + AgNO3-----------> AgBr2 + CaNO3, so among the given choices, the
true answe is
<span>agno3(aq)+cabr2(aq) (as reactants)</span>
Answer:
110ml
Explanation:
<em>Using the dilution equation, C1V1 = C2V2</em>
<em>Where C1 is the initial concentration of solution</em>
<em>C2 is final concentration of solution</em>
<em>V1 is intital volume of solution</em>
<em>V2 is final volume of solution.</em>
From the question , C1=6M, C2=0.5M, V1=10ml, V2=?



volume of water added = final volume -initial volume
= 120-10
=110ml
Adding or removing protons from the nucleus changes the charge of the nucleus and changes that atom's atomic number. So, adding or removing protons from the nucleus changes what element that atom is! For example, adding a proton to the nucleus of an atom of hydrogen creates an atom of helium.
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O
Mixing calcium carbonate and HCl.
Heating copper sulfate pentahydrate.
Mixing potassium iodide and lead nitrate.
Combining magnesium and hcl.
Burning the candle.
Let's look at the available options and see what are chemical changes and what are physical changes. As a side note, line breaks, capitalization, and punctuation are VERY important. I spent almost as much time attempting to actually figure out what your options were as I spent in distinguishing between what were chemical reactions and physical changes.
Crushing calcium carbonate.
* This is a mere physical change. You start with large pieces of calcium carbonate and end up with smaller pieces. So this is a bad choice.
Mixing calcium carbonate and HCl.
* This is a chemical reaction where the calcium carbonate and hydrochloric acid react with each other and produce carbon dioxide plus other compounds. So this is a good choice.
Boiling water.
* Another physical change from liquid to vapor. You can cool down the resulting vapor and end up with the original water. So this is a bad choice.
Heating copper sulfate pentahydrate.
* This is a chemical change in that you're converting CuSO4 . 5H2O(s) into CuSO4 and H2O. So this too is a good choice.
Separating iron filing and sulfur.
* You start out with iron filings and sulfur and end up with iron filings and sulfur. Things are a bit more orderly, but no chemical reactions have occurred. So this is a bad choice.
Mixing potassium iodide and lead nitrate. * You start with 2 white solids and upon mixing them, you get a yellow solid.
A chemical reaction has occurred. So this is a good choice.
Combining magnesium and hcl.
* When you combine these two items, you get hydrogen gas as a product. So you have a chemical reaction. And this is a good choice.
Burning the candle.
* Another chemical reaction. The wax combines with the oxygen in the air and produces water vapor and carbon dioxide. So this is a good choice.