I don't know. There are no answer options. Maybe palm trees etc.?
Answer:
The answer is 8.90%
Explanation:
Solution
Given that:
The bond face value =$1000
Annual coupon rate =10%
Maturity rate =12 years
Price sold at =1080
Now we find the component cost of debt for use
Thus
The debt (cost) = Yield to maturity
So
YTM = Annual interest payment + [(Face value - Present price / Years to maturity] / [0.6(Price of bond) + 0.4 (principal payment)]
= $100 + [($1000 - $1080) / 12] / [0.6 * $1080 + 0.4 * $1000]
= $100 - 6.67 / $1048
= $93.33 / $1048
= 0.0890 or 8.90%
Therefore the debt for use is 8.90%
Answer:
Since Store managers say they need same-day information on the company's advertising plans, store managers can email me directly for this information.
Explanation:
The situation at Swazzi is precarious since they are not selling the new line of sweater vests well enough to match their sales forecast.
Store managers who are interacting with the consumers at their different outlets will definitely try to find a way to drive sales, hence their request for same day advertising plans from the company.
Mitigating this short fall calls for escalating and responding to requests from the company and the store managers hence the need for a very fast and cost effective communication medium.
For swift communication between the company and store managers, it is okay for store managers to email their request directly and vice versa.
Answer: Po = Do(1+g)/Ke-g
Po = $3.10(1-0.109)/0.13 - (-0.109)
Po = $3.10(0.891)/0.13+0.109
Po = $3.10(0.891)/0.239
Po = $11.56
Explanation: The current market price of the stock equals the current dividend paid multiplied by 1+g divided by the excess of cost of equity over growth rate. The growth rate is negative in this case, thus, the growth rate would be deducted from 1. Moreso, the growth rate will be added to cost of equity since it is negative. Thus, the amount that the investor will be willing to pay is $11.56.
Answer:
The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.
Explanation:
In order to calculate the incremental annual net cash inflows provided by the new machine we would have to use the following formula:
incremental annual net cash inflows=saving in annual operating cost+contribution earned on additional sales
=( $4,125-$3,730)+(21,300×$0.10)
=$395+$2,130
=$2,525
Hence, The incremental annual net cash inflows provided by the new machine would be $2,525.