Answer:
a. they are separate performance obligations
normal price of annual membership = $1,140
one yer enrollment in yoga = $600 x (30% - 10%) = $120 x 50% = $60
total $1,200
% of price allocated to:
annual membership = ($1,140 / $1,200) x $1,100 = $1,045
discount voucher = $1,100 - $1,045 = $55
b. the journal entry should be
Dr Cash 1,100
Cr Unearned revenue, membership fees 1,045
Cr Unearned revenue, discount voucher 55
Answer:
1. observed time = 18.75 minutes.
2. Normal time = 18 minutes
3. Standard time = 21.17 minutes
Explanation:
1. The observed time will be equal to the average time per cycle, which was given in the question as 18.75 min. Therefore, observed time = 18.75 minutes.
2. The normal time will be:
= Average Time x Performance Rating
= 18.75 x 0.96
= 18 minutes
3. The standard time will be:
= Normal time × 1/(1 - 15%)
= Normal time × 1/(1 - 0.15)
= 18 × 1/0.85
= 18 × 1.176
= 21.17 minutes
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
Answer: A. the 99 principle
Explanation:
This strategy, often called "charm pricing," involves using pricing that ends in "9" and "99."
With charm pricing, the left digit is reduced from a round number by one cent. We come across this technique every time we make purchases but don’t pay attention. For example, your brain processes $3.00 and $2.99 as different values: To your brain $2.99 is $2.00, which is cheaper than $3.00.
How is this technique effective? It all boils down to how a brand converts numerical values. In 2005, Thomas and Morwitz conducted research they called "the left-digit effect in price cognition." They explained that, “Nine-ending prices will be perceived to be smaller than a price one cent higher if the left-most digit changes to a lower level (e.g., $3.00 to $2.99), but not if the left-most digit remains unchanged (e.g., $3.60 to $3.59).”