Answer: (0.8115, 0.8645)
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of people who leave one space after a period.
Given: Sample size : n= 525
Number of people responded that they leave one space. =440
i.e. sample proportion: 
z-score for 90% confidence level : 1.645
Formula to find the confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of people who leave one space after a period: (0.8115, 0.8645)
Find how much each earns
pres =6 and 3/4 times mec pay=17.25 times 6.75=116.4375, about $116.44
janitor is 3/4 or 0.75 of janitor=17.25 times 0.75=12.9375, about $12.94
add them
$17.25+$116.4275+$12.9375=146.615
round
$146.62
Step-by-step explanation:
The question did not specify what to solve, but from the given the information, we can proceed to solve the actual dimension of the banner, and the dimension will be in feet.
the scale is given as
2ft to 1 in
And the given dimension is
3.5 in and 7.25 in
3.5 inches in actual size is 3.5*2= 7feet
7.25 inches in actual size is 7.25*2= 14.5 feet
The area of the banner can be calculated as
Area=7*14.5
Area=101.5 ft^2
Consider one pyramid
Side length of base = 1.5cm and its height is 1 cm
Slant height of one of the lateral faces = sqrt(1^2 + 0.75^2) = 1.25 cm
Area of one of the triangular faces = 0.5 * 1.5* 1.25 = 0.9375 cm^2
There are 8 of these so the required surface area = 8 * 0.9375
= 7.5 cm^2 Answer
Answer:
x₁ > x₂
Step-by-step explanation:
Both actions imply a parable trajectories, since both are projectile shot cases.
Let´s call x₁ maximum distance in the first case
The maximum height is just in the middle of the curve, therefore x₁ the maximum horizontal distance is equal to 60 feet.
In the second case, the parable curve is modeled by:
y = x₂*( 0.08 - 0.002x₂) or y = 0.08*x₂ - 0.002*x₂²
A second degree equation, solving for x₂ and dismissing the value x₂ = 0
we get:
y = 0 ⇒ x₂*( 0.08 - 0.002x₂) = 0 x₂ = 0
And 0,08 - 0.002*x₂ = 0
- 0.002*x₂ = - 0.08
x₂ = 0.08/0.002
x₂ = 40 f
Then x₁ > x₂