Answer;
25%
Explanation;
Each person in the population should have 2 alleles since a chromosome is coupled. So, the total allele in 500 people should be: 500*2 allele= 1000 allele.
Therefore; frequency of the allele should be:
250 allele / 1000 allele = 0.25 = 25%
An allele frequency is the proportion of one
allele relative to all alleles at the locus in the
population. It is important to note that;
–The frequencies of all alleles will always add up to
1 (or 100% of the alleles)
–The total number of alleles (not number of forms
of the gene) for a given population at a given locus
will be equal to two times the population size
•Except for traits on the Y chromosome, where
population size and allele count would be the same
–If there are only two alleles at the locus, there are
only two allele frequencies and one of the
frequencies will be equal to 1 - the frequency of
the other allele
.