answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
2 years ago
6

The student council has decided to have a raffle at the carnival. They came up with a table to show the relationship between the

number of tickets bought and the number of raffle entries. Explain why it could be helpful for the student council to determine an equation to represent this data.
Mathematics
2 answers:
elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
6 0
Write an equation to find the number of each type of ticket they should sell.Let "x" be # of adult tickets; Let "y" be # of student tickets: Value Equation: 5x+3y=450-------------------------- b. Graph your equation.y = (-5/3)x+150
c. Use your graph to find two different combinations of tickets sold.I'll leave that to you.

umka2103 [35]2 years ago
4 0

Looking at a table only gives you a small number of data points, whereas an equation can be used to find any data point.

You might be interested in
An account earns simple annual interest.<br><br> $925 at 2.3% for 2.4 years
aksik [14]

Answer:

$51.06

Step-by-step explanation:

Ⓗⓘ ⓣⓗⓔⓡⓔ

Well, 925x0.023=21.275

21.275x2.4=$51.06 in total

(っ◔◡◔)っ ♥ Hope this helped! Have a great day! :) ♥

BTW, brainliest would be greatly appreciated, I only need one more before I advance, thanks!

5 0
2 years ago
Izumi is running on a quarter-mile oval track. After running 110 yards, his coach records his time as 16 seconds.
pickupchik [31]

Answer:

14.04 miles per hour

Step-by-step explanation:

The problem is asking for Izumi's speed. The formula of speed is:

  • s = \frac{d}{t} , where "s" means speed, "d" means distance and "t" means time.

The problem is also asking for the unit<u> miles per hou</u>r (\frac{miles}{hour}) so, this means that we have to know how many miles Izumi ran, given that the problem only mentioned<u> yards (110 yards).</u>

Let's convert 110 yards to miles, provided that he Izumi ran 1,760 yards in a mile.

  • 110 yards ÷ 1760 \frac{yards}{mile} = 0.0625 miles (this is the distance covered by Izumi in miles)

Let's go back again to the formula: s = \frac{d}{t}

s = \frac{0.0625 miles}{16 seconds} = 0.0039 \frac{miles}{sec}

Since, the we arrived at a miles per second unit, we have to convert it to miles per hour.

So, if a minute has 60 seconds, then an hour has 3,600 seconds.

Thus, 0.0039 \frac{miles}{sec} × 3,600 \frac{seconds}{hour} = 14.04 miles per hour (the answer)

3 0
2 years ago
Ready Practice: GCF and LCM - Quiz - Level F Caylan is making baked goods for a charity bake sale. He places a tray of scones, a
Bogdan [553]

Answer:

its 13

Step-by-step explanation:

7+6

\int\limits^a_b {x} \, dx

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
D(-3+x)=kx+9 solve for x
Gnesinka [82]

d(-3 + x) = kx + 9

  • Distribute d inside the parentheses.

-3d + dx = kx + 9

  • Subtract kx from both sides.

-3d + dx - kx = 9

  • Add 3d to both sides.

dx - kx = 9 + 3d

  • Factor x out of dx - kx.

x(d - k) = 9 + 3d

  • Divide both sides by d - k.

x = \frac{9+3d}{d-k}

  • If you want to simplify this even more, factor 3 out of the numerator.
<h3>x = \frac{3(d + 3)}{d-k}</h3>
5 0
2 years ago
Which point on the graph represents the y-intercept? On a coordinate plane, a line goes through points V (negative 4, 4), W (0,
MatroZZZ [7]
Point W because the line intersects the y axis at W (0,2). sorry if it’s wrong :/
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Han’s mother will not let him play outside in the snow until the temperature is above zero. Day High Temperature of Day Thursday
    15·2 answers
  • What values of b satisfy 4(3b + 2)2 = 64?
    15·2 answers
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90
    6·1 answer
  • The Temple in Jerusalem was destroyed in the year A.D.________.
    5·1 answer
  • Am adult ticket at an amusement park cost $24.95 and a child’s ticket costs $15.95. A group of 10 people paid $186.50 to enter t
    12·2 answers
  • 1. Maryann is tracking the change in her vertical jump over 6 months. Use the table to write a linear function that models her j
    14·1 answer
  • Simplify: 9log9(4) =<br> what is the answer
    10·1 answer
  • The production of a certain polymer fiber follows a normal distribution with a true mean diameter of 30 μm and a standard deviat
    9·1 answer
  • the dot plot above identifies the number of pets living with each of 20 families in an apartment building .what fraction of fami
    7·1 answer
  • Eric took $7000 of his income last year and invested it, part at 7% and the rest at 9%. He earned $570 from investments. How muc
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!