Answer:
$44,440.96
Explanation:
We must find the future value of the initial $7,900 deposit and the annuity (17 deposits of $1,200 each)
- future value of the initial deposit = present value x (1 + interest rate)ⁿ = $7,900 x 1.04¹⁸ = $16,003.95
- future value of the annuity = Payment x ([1 + interest rate]ⁿ - 1) / interest rate = $1,200 x (1.04¹⁷ - 1) / 0.04 = $28,437.01
total amount on Angela's savings account = $16,003.95 + $28,437.01 = $44,440.96
Answer:
$34.8
Explanation:
Profits = sales - costs( variable costs +fixed costs)
In this case : total sales will be price $0.75 x units sold X= 0.75X
Variable costs : =$10 x units sold= $10x
Fixed cost remain $25 as they are not affected by quantity.
profits for the Week
P= (0.75x- 0.10x)-$25
Profit for the week with units sold as 92: x = 92
p= ( {0.75x92} - {0.10x92} )- $25
P= $69 - $9.2- $25
P=$59.8- $25
=$34.8
Answer:
$12106
Explanation:
Below are the possible return options, and investment options given the schedule and period of investment.
REFER TO ATTACHED FILE FOR THE CHAT
According to this chart, Uncle can get maximum return only from option C. So he should invest everything there, however he needs to pay off 24,000 loan at the end of Year 3. Therefore, he needs to invest an amount that will yield him 24000 at then end of year 3, in Plan B.
That can be calculated by 24000/1.36 = 17647
The balance amount can wait till the beginning of year 2, and then all the amount can be invested in Plan C.
The maximum return at the end of 5 years available will be:
Amount invested in Plan C = 90000 - 17647 (amount saved for the loan payment) = 72353
Return from Plan C at the end of 5yrs = 72353 x 1.66 = $ 12106
Answer:
Part - 1.
Informational reports need details to get frequently visible. As long as we have a tendency to view the report it supports to achieve higher appreciative simply with none ambiguity.
Part - 2.
Headings are the actual fundamental cue; will this assessment report help to assist the reader. Headings aggravates interest and increases considerations, smart heading will increase usability. Thus, the reader will examine the page additional efficiently and in less period.
Part - 3.
It precises in condensed, easy-to-read design is taken into account as an efficient regarding the requirements segment of the commotion report.
Part - 4.
When establishing the report, the subsequent are the facts to be bear in mind.
- Attention on 3 to 5 areas which will attention your reader.
- Adjacent by creating the worth of the journey.
- Use written account sequencing.
Part - 5.
The continuity in the project usually need development or provisional reports to explain their standing however not issues. Therefore, progress reports don't argue issues.
Part - 6.
In the facts finding report it might be a style of short informational report that have requested to put in writing. As, this report is entirely targeted on planned tax improvements and it have an effect on, this may be a fact finding report.
Answer:
<u>Market segmentation.</u>
Explanation:
Market segmentation is a process used by an organization that divides its potential customer according to tastes, needs and characteristics and similarities between customer groups, with the aim of directing the marketing strategy and product line to each customer group. identify their particularities to meet their own needs more effectively.