Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $33.33 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
Next year, the company anticipates total overhead costs of $2.5 million.
Estimated direct labor hours= 75,000
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 2,500,000/75,000
Answer:
$ 10512000
Explanation:
The market value of Madison investment which is the aggregate value of the company's investment =$ 12 million
The book value = assets - liabilities = (1700000 - 419000) ×0.4 = $ 51240
The year-end balance = $ 51240 + $ 10 million = $ 10512000 approx
Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
<span>long-term debt=Totol liability-Current liability
long-term debt=$350-$130
=$220
long-term debt ratio=long term debt/ total assets
=$220/$1,000
=22%
so long term debt ratio is 22%</span>