For this case what we can do is the following rule of three:
24.3 -----> 130%
x ---------> 100%
We clear the value of x:
x = (100/130) * (24.3)
x = 18.7 grams
Answer:
the current mass of the object was:
x = 18.7 grams
Answer:
Its C (-9,-2)(-2,-1)(-1,0)(0,1)(7,2)
Step-by-step explanation:
265/5 = 53/1
53 miles per hour.
*I hope this helped!
Step-by-step explanation:
percentage
current number/total number * 100
150/400*100 is 37.5%