Answer:
The answer is C. As you move closer to the center of the whirlpool, the speed of the current approaches infinity.
This means the closer you get, the faster you go, and the further the distance is the slower the speed. Hope this helps!
(Btw I got this right on the test)
2000 + 1500g ≤ 15000
1500g ≤ 15000 - 2000
1500g ≤ 13000
g ≤ 13000/1500
g ≤ 8 2/3
Therefore, the crane can safely lift a maximum of 8 2/3 cubic meters of gravel.
2x^2 - 32
2(x^2 - 16)
2(x + 4)(x - 4) <==
Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
4 rows and 875 columns, or 875 rows and 4 columns