This is a typo and vaguely phrased. However, the closest to a direct solution is to think of it as follows: 35% of the cars are speeding. Out of these, 52% of the cars are also speeding. Hence, the result of cars that are both speeding and speed cars is 0.52*0.35=0.182
The sample size is 124.93 of them are opposed to new shopping center.
So,
n = 124
p =
The point estimate of the population proportion = p = 0.75q = 1 - p = 0.25
Margin of error (E) can be calculated by:

Using the values, we get:
Therefore, the margin of error is approximately 0.06 or 6%.
we are given

Firstly, we will split terms

We can group first two and last two terms

we can see that 2x^2 is common in first two terms
and 3 is common in last two terms
so, we can factor factor out 2x^2 from first group and 3 from second group
we get

we can see that each terms are multiple of 6x-1
so, we can factor out 6x-1
so, we get
............Answer
June :
900 + 0.02(48,500) + 0.018(48500 - 17500) =
900 + 970 + 558 = 2428 <==
July :
900 + .02(50,200) + 0.018(50200 - 17500) =
900 + 1004 + 588.60 = 2492.60 <===