Answer:
Step-by-step explanation:
Distance covered = speed × time.
Sasha runs at a constant speed of 3.8 meters per second for 1/2 hour.
This means distance covered while running would be
3.8 × 1/2 = 1.9 meters
Then she walks at a constant rate of 1.5 meters per second for 1/2 hour. This means distance covered while walking would be
1.5 × 1/2 = 0.75 meters
Total distance that Sasha covered while running and walking in 60 minutes would be
1.9 + 0.75 = 2.65 meters
I believe the answer is the ship is traveling at 21.25 MPH, started 10.5 miles from lighthouse and after 11 hours will be 244.25 miles from the lighthouse.
Answer:
$1.94 times 11 =21.34
Step-by-step explanation:
So 5 rubber stamps cost $9.70. Your going to divide $9.70 by 5 so you get the cost of each stamp which is $1.94 each stamp. Your going to take $1.94 and multiply it by 11. You will get 21.34. :D Hope i helped you c: By the way this is the simplified version of the equation so i dont know if you want a longer version of the answer but ya! :D
We know that
Applying the law of cosines:
<span>c</span>²<span> = a</span>²<span> + b</span>²<span> - 2abcos(C) </span>
<span>where: </span>
<span>a,b and c are sides of the triangle and C is the angle opposite side c </span>
<span>that is </span>
<span>150</span>²<span> = 240</span>²<span> + 200</span>²<span> - 2(240)(200)cos(C) </span>
<span>solve for C </span>
<span>22,500 = 57,600 + 40,000 - 96,000cos(C) </span>
<span>22,500-57,600-40,000 = -96,000cos(C)
</span>-75,100=-96,000cos (C)
cos (C)=0.7822916
C=arc cos(0.7822916)--------> C=38.53°°
<span>hence, </span>
<span>he should turn in the direction of island b by
180 - 38.53 </span><span>= 141.47 degrees</span>