Answer:
Velocity = 22.11 m/s
Explanation:
Using the equation;
λ = h / mv;
where
λ = wavelength ( 3.46 x 10^-33 )
m = mass of the marble ( 8.66 g )
v = velocity ( we gotta find out )
h = planck's constant ( 6.626 * 10^-34 )
Making v the subject of the formula;
V = h /mλ
=(6.626 x 10^-34 ) / 0.00866 ( 3.46 x 10^-33 )
= 22.1135
≈ 22.11 m/s
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g
Carbon is what you breathe out and chloride is like somewhere in your immune system
Answer:233 Joules/K
Explanation:
∆H= 26.5KJmol-1
Kelvin temperature = 34.6 + 273 = 307.6 K
No of moles= 2.7 moles
2.70 mole x 26.5 kJ/mole = 71.55kilojoules
∆S=71.55 kilojoules / 307.6 K = 0.233 kilojoules/ K
Convert to JK-1
0.233 kilojoules/ K x 1000 Joules/kilojoule = 233 Joules/K
Who cares. Joe can solve his own problem instead of making people do it. (This was not toward you. This was supposed to be funny)