Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas
Answer:
One-third
Step-by-step explanation:
we know that
The probability that a point chosen at random in the triangle is also in the blue square is equal to divide the area of the square by the area of triangle
step 1
Determine the area of triangle

step 2
Determine the area of the square

step 3
Determine the probability

simplify

therefore
One-third
I think the average value of the function i = 15(1 - e1/2t) from t = 0 to t = 4 is <span>C. 7.5(2 + e-2). The correct answer is letter C.</span>
The +5 because that's the y value on the graph

First, let's deal with the fraction in the denominator of the exponent. Multiply the top and bottom of the exponent by 6.

Now that the fraction in the denominator is taken care of, we can reduce the denominator.
. Some professors might accept this as simplest form, but others might ask you to get rid of the negative.
