Answer:
75
Step-by-step explanation:
Let full marks be x
Then pass marks is 40% of x which is 0.4x
As per given, we have
22= 0.4x - 8
Solving for x
0.4x = 30
x = 30/0.4
x = 75
So full marks is 75
There are 3 bracelets.
The first bracelet can occupy a position in 3 ways.
The second bracelet can occupy the remaining 2 positions in 2 ways.
The third bracelet can occupy the remaining position in 1 way.
The total number combinations is
3*2*1 = 6
Answer: 6
Answer:
The concentration of HCl in the mixture is 1L of 50% HCl
Step-by-step explanation:
Here, we want to know the percentage of HCl present which refers to the its concentration.
Firstly, the total volume we have is 0.375 + 0.625 = 1 L
we can calculate the percentage as follows;
The percentage of the 25% present is 37.5%
while the percentage of the 75% present is 62.5%
When we say the percentage present, we are referring to the amounts of the total liters which is 1 present.
So the concentration of the final mixture will be;
(37.5% of 25) + (62.5% of 65)
= 9.375% + 40.625%
Adding both gives = 50%
So the concentration we have is 1L of 50% HCl
Answer:
Choice A: there is insufficient evidence to conclude that the mean for the fiber content is less than 2.5 gms.
Step-by-step explanation:
From the graphs given the more appropriate is one sample t- test
One sample t- test is used and the results are
Hypothesis Test Fiber
Sample Mean 2.62
Sample St. Dev 3.492
Degrees of Freedom 24
t- test statistic 0.1718
p- value 0.5675
the critical region for this test at ∝= 0.05 is t < -1.711
There is not enough evidence to reject the null hypothesis.
Since the calculated t= 0.1718 does not fall in the critical region the null hypothesis is accepted that the mean fiber content is not less than 2.5 grams.T
Answer:
Deatailed Answer to the question is given in the attached files.
Step-by-step explanation: