Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
It is departmentalized in a functional way
Explanation:
Functional departmentalization is the type of organizational structure based on common job functions. In Mitchell's case all similar jobs, like legal or marketing, are grouped in one place or on the same floor. This type of organization provides space for further employee's specialization by putting staff in places where their skills can further develop.