<span>The following properties can be classified as those associated with metal elements: having a high density, malleable, and having low melting points.
The following properties can be classified as those associated with non-metal elements: dull and nonreactive to acids.</span>
Discount rate = 27%
Rate before discount = $125 per night
Rate after discount = 125-27%of 125
= 125-33.75 = $91.25
Total nights = 8
Total amount to be paid = 91.25*8 = $730 (answer)
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer:
115,000 chairs
Explanation:
Calculation to determine How many of the chairs that were started were also completed during February
Using this formula
Chairs started and Completed=Beginning chairs production-Ending chairs production
Let plug in the formula
Chairs started and Completed=140,000 chairs- 25,000 chairs
Chairs started and Completed= 115,000 chairs
Therefore The numbers of chairs that were started and were also completed during February will be 115,000 chairs
Answer:
quantity supplied of labor at the sailboat factory will increase.
Explanation:
If it happens that the sailboat manufacturer increases the hourly wage paid to his employees, then the more employees will rush to the sailboat thereby increasing the quantity supplied of labor at the sailboat factory.