Answer:
2190 ; 2560 ;
$778.2
Explanation:
Total worth of gasoline sold = 16003.50
Cost of regular = 3.30
Cost of premium = 3.45
Let :
premium Gallon sold = x
Regular gallon sold = 370 + x
Hence, mathematically;
(3.45*x) + (3.30 * (x + 370)) = 16003.50
3.45x + 3.30x + 1221 = 16003.50
6.75x = 16003.50 - 1221
6.75x = 14782.5
x = 14782.5 / 6.75
x = 2190
Premium Gallon sold = 2190 gallons
Regular gallon sold = 2190 + 370 = 2560 gallons
Profit per regular gallon sold = $0.15
Progit per premium Gallon sold = $0.18
Total profit = (2190 * 0.18) + (2560 * 0.15) = $778.2
Answer:
A.
Jan 1 balance 72,350
Add year 1 purchases $22,100
Total $94,450
Deduct the closing balance $69,400
Difference = sold equipment at Net Book Value = $25,050
Add accumulated depreciation to date = $22,000
Cost of equipment sold = $47,050.
B.
Cash flow from investing activities.
Cash received from sale of equipment (the Net book value + Gain in sales) = $30,050
Cash invested in purchase of new equipment -$22,100
Net cash flow from investing activities $7,950
Answer:
812.40 units
Explanation:
Given that,
Annual holding cost percentage = 20%
Ordering cost = $110 per order
Annual demand = 15,000 units
Units Ordered - Price Per Unit
1-250 - $30.00
251-500 - $28.00
501-750 - $26.00
751 and up - $25.00
Optimal order quantity:
= 
= 
= 
= 812.40
Therefore, the optimal order quantity is 812.40 units.
Answer:
The overhead application rate is 1.8
Explanation:
In the question both the estimated and actual overhead cost , material and labor cost are provided -
ESTIMATED ACTUAL
Overhead cost $396,000 $418,000
Material cost $410,000 $413,200
Direct cost $220,000 $224,000
Overhead application rate can be calculated by dividing the total budgeted overhead cost by direct labor cost.
= Budgeted overhead cost / direct labor cost
= $396,000 / $220,000
= 1.8
Answer:
When Terry fed her dog, she noticed that only one can of Alpo Beef Chunk Dinner remained. Since it was the only kind her aging dog ate, she stopped at the supermarket and bought a case of Alpo Beef Chunk Dinner dog food. She used habitual decision making process to replenish her stock of can.
Explanation:
As we have seen that Terry feeds her dog with only Alpo Beef Chunk, she don't consider any other option, product and brand, therefore, she needs very less search and almost no evaluation of any other option available in this product category. In this kind of decision making consumers needs very less information about the product because they know what they are going to purchase and they are very less bothered about the other options. Consumers feel almost no frustration in searching for the information and looking into the shelves for the other brands, they just go straight to the racks and pick their products up. Consumers saves their time by using this kind of decision making. In this kind of decision making, human brain form certain patterns, develop habits and therefore, saves energy.